Android na HTC z Windows Mobile?

Nie będę zwlekał. W moim pierwszym wpisie zapowiedziałem, że pojawi się coś na temat Androida. Jestem na świeżo z tematem, więc już mówię o co mi chodzi. Posiadam wysłużony już nieco smartphone HTC Touch Diamond, na którym to producent zainstalował system Microsoftu – Windows Mobile 6.1. Nie będę tu się długo rozwodził na temat wad i zalet tego systemu. W skrócie powiem, że w chwili zakupu mógł się poszczycić chyba największą bazą oprogramowania. Na dzień dzisiejszy nie dorównuje jednak prędkością działania, wygodą interfejsu oraz mnogością ciekawych aplikacji, do współczesnych systemów mobilnych. Oczywiście od razu po zakupie, do dnia dzisiejszego, zacząłem instalować przeróżne ROM’y z nowszymi wersjami WM. Przez jakiś czas byłem zachwycony tym, co potrafią ludzie zrobić. Nowe ROM’y faktycznie chodziły szybciej, a przy WM 6.5 poprawiła się nieco obsługa palco-dotyku. Kilka dni temu postanowiłem sprawdzić Googla, co odpowie mi na zapytanie „htc diamond android”.

Wiedziałem oczywiście już wcześniej, że Android został przeportowany na HTC  HD2, ale tam było prościej, bo jest to model bliźniaczo podobny do HTC Desire natywnie wyposażonego w Androida. Jakież było moje zaskoczenie, jak zobaczyłem sporo wyników z forum xda-developers na temat portu Androida na starsze urządzenia HTC! Jeszcze tego samego dnia przystąpiłem do działania…

Sprawa wygląda tak: przez te same porty Androida obsługiwane jest kilka urządzeń. Są to:

 • DIAMOND (Touch Diamond)
 • BLACKSTONE (Touch HD)
 • FUZE
 • RAPHAEL
 • RHODIUM
 • TOPAZ (Touch Diamond 2)

oraz pewnie kilka innych bliźniaczych modeli. Na forach ludzie posługują się nazwami kodowymi i to właśnie je wypisałem. W nawiasach, tam gdzie byłem pewien, podałem nazwy handlowe poszczególnych modeli. Android portowany był już od najstarszych jego wersji, ale obecnie najbardziej dopracowanym jest Froyo (2.2.1). Od jakiegoś czasu krążą też eksperymentalne porty Gingerbread’a (2.3).

Istnieją dwa główne sposoby instalacji Androida na telefonie z Windows Mobile. Oba nie ingerują w żaden sposób z natywnym systemem, więc nie ma obaw, że coś się popsuje i zostaniemy z cegłą w ręku. Androida instaluje się całkowicie na karcie pamięci lub wbudowanej pamięci wewnętrznej (np. w przypadku Diamond’a) telefonu.

Prostszy sposób obejmuje jedynie wypakowanie archiwum na kartę SD lub pamięć wewnętrzną (zaleca się wypakować pliki bezpośrednio na dany nośnik). W archiwum zawarty jest plik system.ext2, który jest odzwierciedleniem partycji systemowej linuksa. Po tej czynności należy w telefonie przejść do danej lokalizacji poprzez jakikolwiek menadżer plików i uruchomić plik zwany HARET.exe. Teraz trzeba już tylko poczekać, aż Android się uruchomi. Powyższy sposób instalacji wraz z odpowiednim build’em można znaleźć tutaj.

Drugi sposób, nieco trudniejszy, wymaga utworzenia dodatkowych partycji z systemem plików ext2 oraz linuksowym swap’em na karcie SD lub pamięci wewnętrznej. Na nośnik należy skopiować zawartość archiwum, w którym znajduje się instalator Androida. Następnie z poziomu obecnego systemu (Windows Mobile) należy uruchomić plik instalatora („npkinstall/install.exe”), który rozpakuje wszystkie niezbędne pliki na utworzoną na nośniku partycję ext2. Teraz trzeba poczekać na zakończenie instalacji i ponowne uruchomienie systemu Windows. Kolejnym krokiem, tak jak w pierwszym sposobie, jest uruchomienie przez menadżera plików pliku HARET.exe znajdującego się bezpośrednio na karcie pamięci lub pamięci wewnętrznej. Przygotowanie do instalacji według powyższego sposobu zostało opisane tutaj a samego build’a wraz z cennymi uwagami znajdziemy tutaj.

Pod zamieszczonymi linkami znajdziesz dokładną instrukcję, jak zainstalować Androida na swoim urządzeniu. Celowo nie zamieszczam tu własnej instrukcji, gdyż zbyt często musiałbym ją aktualizować, a jestem pewien, że chciałbyś posiadać najnowszą możliwą wersję tego systemu.

Na swoim Diamondzie mam zainstalowanego Androida z podziałem pamięci wewnętrznej na partycje. System jest stabilniejszy i szybszy (choć to może wynikać również z wersji kernela) i po dwóch dniach używania mogę stwierdzić, że nadaje się do użytku dziennego. Już prawie zapomniałem, że w każdej chwili mogę wrócić do Windows Mobile… Jestem również zaskoczony wydajnością grafiki 3D. Sam system pod względem prędkości działania nie dościga niestety nawet słabszych urządzeń, w których Android został zainstalowany przez producenta, jednak i tak jest o wiele lepiej, niż w produkcie Microsoftu. Android Market umożliwia świetny dostęp do wielu aplikacji, dzięki czemu szybko można dostosować telefon do swoich potrzeb. Jest też jeszcze kilka problemów z portem Androida. Bateria trzyma o wiele krócej i czasem zdarza się, że system zawiesi się przy kończeniu rozmowy. W ostatnich kernelach dodano już obsługę aparatu, a obecnie już udało się uruchomić nagrywanie wideo. Istnieje więc nadzieja, że w najbliższym czasie zostaną poprawione wszelkie inne niedogodności.

Przed wszelką próbą instalacji Androida zalecam zrobić kopię danych z karty SD czy pamięci wewnętrznej i sformatować ją (pełny format, nie szybki). Zaoszczędzi to późniejszych problemów z brakiem karty SD w Androidzie. Nie ponoszę również odpowiedzialności za jakiekolwiek ubytki w sprzęcie czy zdrowiu :-)

Skomentuj

21 Komentarze.

 1. i jak stoja prace z androidem??
  powiedz cos wiecej!
  Pozdro

  • Przyznam, że trochę odpuściłem. Instalowałem jeszcze nowszą wersję romu FroyoB, ale czas pracy na baterii był dalej niezadowalający. Z tego co wiem, aktualnie da się na Diamondzie zainstalować Gingerbread’a (nie działa na nim chyba jeszcze tylko bluetooth), a obecne wersje Froyo też już lepiej sobie radzą ze zużyciem baterii. Na forum neopeek jest chyba najwięcej informacji na ten temat.
   Aktualnie Diamonda oddałem dla brata, sam kupiłem Motorolę Defy.

 2. ja właśnie dzisiaj odpaliłem na Diamondzie FRX07 i nieco lepiej niz ostatnio jak instalowałem.. myśle że ktoś puści coś lepszego jeszcze bo narazie nie bede zmieniał telefonu.

 3. Dzięki. Sprawdzę w najbliższym czasie i zdam relacje co i jak działa. Pozdrawiam :wink:

 4. nawet fajnie dziala ten nowy android. naprawde polecam. małe zaciecia tylko ale zachowana jest plynność :)

 5. co do baterii to nawet ujdzie.. nie jest to jednak jeszcze ideał. Stabilność już dosyć dobra, lecz łapie zawiasy (miałem juz 3 zawiasy dzisiaj a bawiłem sie dosyć dobrze :smile: ). Jednak wracam na WM :neutral: brakuje mi płynności co do pisania sms-ów bo wypisuje kilkadziesiąt a android wolno akrat wiadomości wczytuje.. Co do uśpienia, nie miałem problemów, wstawał normalnie lecz trzeba bylo trafić w miejsce odblokowania by sie zapalił ekran :grin: Pozatym polecam :smile:

 6. a działa GPS? bo instalując u mnie nie mogę uruchomić GPS’a. Może to kwestia wersji..
  Jakich używaliście?

 7. wygląda na to, że odbiornika. masz jakiś skrócony opis jak wyglądała Twoja instalacja.?

  • Instalowałem Androida według różnych sposobów. Akurat FroyoB od którejś wersji bazuje na CWM, więc inaczej niż przez CWM zainstalować się go nie da. Ale wcześniejsze wersje i inne romy instalowałem i poprzez zwykłe skopiowanie niezbędnych plików na pamięć wewnętrzną, i dzieliłem też pamięć wewnętrzną na partycje ext3, za każdym razem po instalacji nie miałem problemów z GPS’em. Szukaj dokładnych informacji w wątku na temat romu, który instalujesz, może ktoś miał podobny problem.

 8. OK. dzięki.
  gdyby coś, odezwę się jeszcze z prośbą o pomoc.

 9. prosze o pomoc jak otwieram plik haret to wyskakuje mi cannot open script file. co robic ?

 10. Ok , wkleiłem plik startup.txt w odpowiednie miejsce bo wystartowało. wkleiłem do folderu frx07.1
  który z kolei miałem w telefonie w pamięci wewnętrznej co jest oczywiste. Jednak startuje z instalacją po czym wyłącza telefon i włącza od nowa i dalej nic sie nie dzieje. Być może przez to że wkleiłem zły plik startup.txt ponieważ mam ich kilka.
  w folderze frx07.1 znajduje sie folder STARTUPS a w nim podfoldery ( Blackstone, DIAM, RAPH, RHOD, Topaz w których są pliki startup.txt) ja skopiowałem z tego pierwszego podfolderu czyli z „Blackstone” i nie wiem dalej co robić. Przychodzi mi na myśl że wszystkie te pliki startup muszę być skopiowane ale przecież się nie da.. Prosze o pomoc Piotrze

  • Kopiujesz plik w zależności od telefonu jaki masz, a tym się nie chwaliłeś. Jeśli masz Diamonda to skopiuj startup.txt z katalogu DIAM. To chyba logiczne, że system nie wystartuje z parametrami startowymi przeznaczonymi dla innego telefonu :) (Blackstone to HTC HD z tego co pamiętam).

 11. Aha , racja .. nie zwróciłem uwagi na to lol :D
  już się instaluje. z góry dzięki jak coś jeszcze nie będzie działać to napisze. :)

 12. ile czasu mniej więcej powinien się instalować?
  bo coś długo mi się to wydaje . zatrzymało się na
  : [ 6965.082672] r5:00000000 r4:00000000

 13. Co dać w pliku startup dla htc jade?

Skomentuj


UWAGA - Możesz używać HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge