Wrażenia z WordPress’a

Dopiero co założyłem bloga, a jeszcze tego samego dnia pojawia się trzeci wpis… Muszę chyba podziękować WordPress’owi, bo bez niego tak szybko by się to nie odbyło. Od chwili zaświtania w głowie (już któryś tam raz) myśli o założeniu blogu, minęło zaledwie kilka chwil do jego utworzenia. Autoinstalator na moim hostingu wymagał podania jedynie nazwy użytkownika i hasła administratora oraz nazwy witryny i wybrania domeny (wcześniej zaparkowanej), pod którą ma zainstalować WordPressa. Po kilku sekundach zostałem przekierowany na nową stronę, gdzie mogłem zalogować się na swoje konto i od razu zacząć pisać. Mając pewne doświadczenia z Joomlą, myślałem że będę musiał jeszcze założyć bazę danych i wklepać kilka dodatkowych opcji konfiguracyjnych. Jestem mile zaskoczony.

Oczywiście jest to również zasługa dobrego autoinstalatora, bo tak naprawdę WordPress wymaga bazy danych MySQL, która została utworzona automatycznie. Do pełni szczęścia wystarczyła jeszcze zmiana nazwy witryny i zainstalowanie kilku niezbędnych wtyczek do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Nawet domyślny styl jest dość czytelny i chyba zostanie tu dłużej, dopóki nie znajdę czegoś naprawdę ciekawszego. Możliwości CMS’a są w zupełności wystarczające. Można tworzyć nowe podstrony, dodawać nowe kategorie i tagi, edytować już wprowadzone treści. Najważniejsze jest jednak to, że panel administracyjny (według WordPress’a: Kokpit :-)), jest bardzo intuicyjny i jestem pewien, że nawet ktoś, kto nie miał jakiegokolwiek doświadczenia z CMS’ami, na pewno by sobie poradził. Porównywana Joomla ma oczywiście o wiele większą funkcjonalność i wcale nie twierdzę, że jest gorsza, jednak takiej przejrzystości i intuicyjności jeszcze jej brakuje.

Zaskakująco dobrze działa też system wtyczek. Potrafią one rozpoznać, kiedy robimy coś, co może popsuć ich działanie. Np. wtyczka Google Analytics for WordPress od razu odzywa się, gdy zmieniany jest szablon wyglądu witryny, mówiąc że może nie działać teraz prawidłowo. Podoba mi się :-)

Na dzień dzisiejszy nie udziwniałem i nie zapychałem blogu wszelkiej maści wtyczkami i szablonami, pewnie też nie będę robił tego w przyszłości. Domyślna funkcjonalność jest w zupełności wystarczająca. Nie znajdziesz więc tutaj w tej chwili nic więcej, niż te kilka pierwszych wpisów. No, jeśli chcesz, możesz dodać mój kanał RSS do swojego ulubionego czytnika.

Jeśli również myślisz o założeniu blogu, polecam WordPress’a!

Skomentuj

4 Komentarze.

 1. Miło że używasz WP, zdecydowanie obok Drupala to najlepszy CMS pod blogi, nawet pod strony firmowe i duże portale nadaje się więc jest to system wszechstronny. Pomijam wszystkie kwestie optymalizacyjne, czysty WP potrafi nieźle obciążyć serwer, ale od czego mamy wtyczki do implementacji cache. Mnogość wtyczek, skórek, łatwość przystosowania strony do wymogów SEO, nic tylko stawiać wszystko na WordPress ;) Życzę przyjemnego użytkowania i oby jak najmniej awarii :)

  PS. Widzę że Masz CommentLuv, jeśli chcesz zwiększyć ilość odwiedzających stronę zapraszam do dodania swojego bloga do listy => http://techformator.pl/lista-blogow-commentluv/
  Mariusz z techformator.pl ostatnio napisał(a)… Java, zmienne środowiskowe

  • Nie mam jeszcze aż tak dużego ruchu, żebym musiał się zbytnio przejmować obciążeniem serwera, ale w przyszłości na pewno trzeba będzie pomyśleć o poprawie wydajności. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, WordPress świetnie sprawdza się względem moich wymagań.

   Co do CommentLuv’a, zacząłem używać go od niedawna. Niestety mam pewien problem odnośnie zmuszenia go do działania zarówno z protokołem http i https (na blogu działa jedno i drugie). Niestety wtyczka, w zależności od ustawień API URL, potrafi współpracować tylko z jednym z protokołów.

 2. Też miałem z tą wtyczką problem, na samym początku mojej przygody z nią. Być może warto ten problem zgłosić autorowi przez system ticketów na jego witrynie comluv.com
  Mariusz z techformator.pl ostatnio napisał(a)… Kompresja PDF, darmowe metody, Multivalent PDF Tools

  • Zgłosiłem, ale mam wrażenie, że mój problem nie został odebrany jako brak pewnej części funkcjonalności :)
   W chwili obecnej ustawiłem API URL tak, aby działało po http, bo https’a używa raczej mnie osób, a nie chce też wymuszać jego użycia wszystkim.

Skomentuj


UWAGA - Możesz używać HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge