Wyznaczanie przebytej trasy na urządzeniach z systemem Android

Poprzednim razem, gdy pisałem o moim nowym rowerze i pierwszej przebytej trasie, prezentowałem mapę z ręcznie „wyklikaną” trasą za pomocą strony bikemap.net. O ile sam serwis jest bardzo przyjazny w obsłudze, to sama czynność wyznaczania trasy wymaga przede wszystkim jej pamiętania i orientowania się w okolicy przebytej drogi. Zacząłem więc poszukiwać wygodniejszego rozwiązania.

QR Code: Move! Bike Computer

Zeskanuj i pobierz: Move! Bike Computer

Jako że od jakiegoś czasu mój HTC Touch Diamond pracuje codziennie na Androidzie, skorzystałem z dobrodziejstwa Android Marketu i znalazłem kilka aplikacji spełniających postawione przeze mnie zadanie. Najbardziej spodobała mi się aplikacja Move! Bike Computer, która jako jedyna z przetestowanych przeze mnie oferowała możliwość pracy aplikacji w tle tak, aby Android nie ubił jej procesu. Aplikacja prezentuje na głównym ekranie kilka parametrów wyliczanych w czasie rzeczywistym, takich jak:

  • aktualna prędkość,
  • maksymalna prędkość,
  • średnia prędkość,
  • całkowity czas przejazdu,
  • przejechany dystans,

oraz wiele innych. Mnie interesowało jednakże najbardziej zwinięcie aplikacji w tło i wsunięcie telefonu do kieszeni. To zadanie Bike Computer spełnił znakomicie. Przed jazdą testową uruchomiłem proces nagrywania trasy, w trakcie jazdy odebrałem kilka rozmów, po dojechaniu do celu zakończyłem nagrywanie. Przejechana trasa została zapisana w bazie programu, możliwy był również jej eksport do formatów csv, gpx oraz kml. Można też skorzystać z opcji pokazania trasy na mapie (wymaga połączenia z internetem), która powoduje wyświetlenie trasy w serwisie Google Maps.

W celu zobrazowania trasy na nieco większym ekranie skorzystałem z opcji eksportu danych do formatu kml, który akceptowany jest przez Google Maps i serwis bikemap.net. Wygenerowanie mapy zajęło więc już tylko chwilę, czego wyniki możesz podziwiać poniżej. Jak widać, trasa jest teraz dużo bardziej szczegółowa, a ja nie musiałem się martwić o jej dokładne zapamiętywanie. O ile w przypadku prostych tras nie jest to takie ważne, to podczas dłuższych i trudniejszych wycieczek Bike Computer spisze się doskonale!


Trasa rowerowa 866344 – powered by Bikemap 

Trasa rowerowa 867351 – powered by Bikemap 

Kolejny raz okazało się, że lenistwo prowadzi do ciekawych rozwiązań :)

Skomentuj

4 Komentarze.

  1. No to teraz moge otwarcie przyznac,ze jestem wielkim fanem twojego bloga ;-)

  2. Ok ale ktory program opisywałeś Move! Bike Computer w wersi bezpłatnej czy wersi PRO. Jak eksportować dane do formatów.

    • Programu używałem w wersji bezpłatnej. Jak nagrasz już jakąś trasę, to z menu ustawień możesz wejść do pozycji „Trasy” – pojawi się lista zapisanych tras. Na tej, która Cię interesuje, przytrzymujesz dłużej palec i z menu wybierasz „Export”. Potem trzeba tylko wskazać format i miejsce zapisu.

  3. Ok – wyjaśnienie pomogło. Dziękuję. Jutro przystepuję do testowania. Dzieki pozdrawiam.

Skomentuj


UWAGA - Możesz używać HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge