Jak się pozbyć piernika z Defy?

Motorola Defy ukazując się na rynku miała na pokładzie zainstalowanego lekko już wysłużonego Androida Eclair. Po jakimś czasie pojawiła się oficjalna aktualizacja do Froyo (2.2.2), która dostępna jest do chwili obecnej. Nic się nie zanosi jednak aby w najbliższym czasie Defy dostała aktualizację do Gingerbread’a (piernika). Tego ostatniego dostała przecież Defy+. Jak się jednak szybko okazało, ROM z Defy+ bez problemu pasuje do Defy, o ile ta posiada lepszy moduł aparatu (pisałem o tym w poprzednim wpisie). Jako świeży użytkownik Defy szybko zabrałem się do aktualizacji. Z pośpiechu popełniłem jednak kilka błędów, przed którymi chciałbym ustrzec nowych nabywców urządzenia.

Na początku zaznaczę, że aktualizacja do Froyo przebiegła bez najmniejszych kłopotów. Automatyczna aktualizacja wbudowana w Androida oczywiście nie zadziałała, jednak zastosowanie narzędzia Motorola Software Update umożliwiło szybkie i bezproblemowe wgranie nowej wersji systemu (aplikacja sama pobiera i wgrywa nową wersję). Co ważne, wszystkie nasze dane zgromadzone na telefonie zostają, więc nie musimy robić kopii zapasowej. Po krótkim zapoznaniu się z systemem postanowiłem zabrać się za Gingerbread’a.

ROM z Defy+, to Android w wersji 2.3.4, który pochodzi z telefonów wprowadzonych na rynek Wielkiej Brytanii. Nie posiada języka polskiego, jednak jego ogromnym atutem jest wbudowana nakładka MotoBlur. ROM można znaleźć w postaci pliku SBF , który to wgrywamy poprzez aplikację RSD Lite. Zabrałem się do tego dość szybko i szczerze mówiąc nie zdążyłem nawet przeczytać pojawiających się na forach ostrzeżeń. ROM nie umożliwia rootowania oraz downgrade’u oprogramowania!!! No to zrobiło się ciekawie :)

Jeśli szukasz teraz instrukcji na temat wgrywania ROM’ów na Motorolę Defy, znajdziesz je na forum xda-developers. Przydatne mogą się okazać również ich strony WIKI, na których zgromadzono wiele cennych informacji. Celem niniejszego wpisu jest jednak opisanie procesu przywracania oryginalnego oprogramowania, jeśli w jakiś sposób stałeś się posiadaczem Gingerbreada, bez uprzedniego roota i wgrania ClockworkMod Recovery.

UWAGA: Jeśli nie wgrywałeś wcześniej pełnego SBF’a z GingerBread’em, nie stosuj poniższego sposobu do przywracania oryginalnego systemu. Wgranie zamieszczonego pliku Eclair SBF spowoduje dokładnie to samo co wgranie SBF’a z GingerBread’em, czyli niemożność instalacji jakiegokolwiek oryginalnego pełnego SBF’a z Froyo (2.2) lub Eclair’em (2.1).

Potrzebne pliki

Na początek potrzebujemy pobrać kilka niezbędnych plików:

Instrukcja

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie ponoszę odpowiedzialności za wszelkie szkody poniesione podczas przeprowadzania poniższej procedury. Przeszukałem całe forum XDA i wiem, że wielu osobom udało się tym sposobem przywrócić oryginalne Froyo, udało też się i i mi. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że cały proces przebiegnie pomyślnie także u Ciebie. Dobrze byłoby, gdybyś miał też trochę doświadczenia z podobnymi zabawami. Zacznij od zainstalowania na komputerze aplikacji RSD Lite oraz odpowiednich sterowników do Twojego systemu.

 1. Upewnij się, że bateria Defy jest naładowana przynajmniej w 80%.
 2. Uruchom telefon trzymając przycisk Volume Down (zmniejszanie głośności), aby przejść do menu stock recovery.
 3. Naciśnij naraz przyciski Volume Down i Volume Up aby pokazało się menu.
 4. Wybierz opcje wipe data/factory reset oraz wipe cache.
 5. Uruchom ponownie telefon używając opcji reboot, następnie szybko naciśnij i przytrzymaj przez 5 sek przycisk Volume Up. Urządzenie przejdzie w tryb bootloader’a.
 6. Podłącz kabel USB, uruchom aplikację RSD Lite i wgraj do telefonu plik Eclair SBF. Poczekaj, aż uruchomi się system. Nie zaleca się dłużej pracować na tym systemie, a tym bardziej uruchamiać aplikacji aparatu, gdyż podobno istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu.
 7. Zanim przejdziesz dalej, wejdź w menu Settings, pozycję Privacy i wyczyść pamięć telefonu. Pozwoli Ci to uniknąć późniejszego błędu z dostępnością tylko 128MB pamięci wewnętrznej. Poczekaj, aż telefon uruchomi się ponownie.
 8. Wejdź w menu Settings, przejdź do pozycji ApplicationsDeveloper. Tam wyłącz opcję debugowania USB, a następnie przestaw tryb działania USB na Mass Storage (Pamięć masową).
 9. Rozpakuj zawartość archiwum  Froyo CEE Nandroid Backup na kartę pamięci do katalogu goapkrev/backup. Pełna ścieżka do nowego katalogu powinna być następująca: /sdcard/goapkrev/backup/2011-06-11.14.14.27. Skopiuj na kartę pamięci również plik  Custom Recovery APK.
 10. Ustaw tryb połączenia USB na None (Tylko ładowanie). Następnie włącz opcję debugowania USB.
 11. Uruchom na komputerze aplikację SuperOneClick Root APK. Przestaw opcję Exploit na rageagainstthecage i naciśnij przycisk Root. Po poprawnym przebiegu procesu uruchom ponownie urządzenie.
 12. Wyłącz tryb debugowania USB.
 13. Znajdź w menu telefonu aplikację File Manager, a następnie za jej pomocą przejdź do lokalizacji, gdzie wcześniej skopiowałeś plik  Custom Recovery APK. Po kliknięciu na znaleziony plik powinieneś móc zainstalować aplikację a następnie uruchomić ją. W aplikacji wybieramy pozycję Install recovery, a następnie Reboot recovery. Podczas tego procesu system zapyta się o pozwolenie na udzielenie praw roota, co też należy uczynić.
 14. W menu recovery wybierz kolejno opcje  wipe data/factory reset oraz wipe cache.
 15. Wybierz opcję backup/restore, następnie restore. Na liście powinien pojawić się wgrany wcześniej przez nas backup 2011-06-11.14.14.27 – zainstaluj go.
 16. Przez menu recovery uruchom ponownie telefon i przejdź w tryb bootloader’a (naciskając i trzymając przez 5 sek przycisk Volume Up).
 17. Kablem USB podłącz telefon do komputera i uruchom aplikację RSD Lite. Wybierz plik  Froyo CEE Fixed SBF i wgraj go na urządzenie.
 18. Telefon powinien się uruchomić, a Ty powinieneś zacząć się cieszyć z przywróconego oryginalnego Froyo :)

Zainstalowana wersja Froyo jest dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia wgrywania innych ROM’ów. Tym razem nie zapomnij jednak wcześniej wgrać ClockworkMod Recovery i zrobić kopię zapasową systemu! Na tą chwilę sam mam zainstalowany ROM Cyanogen Mod 7.1, który pomimo kilku zalet (między innymi niskie zużycie baterii i najnowszy Gingerbread 2.3.7), nie posiada MotoBlura i czasami pojawiają się w nim jakieś nieoczekiwane błędy.

Podczas przywracania oryginalnego systemu korzystałem z wpisu zamieszczonego na forum xda-developers.

Skomentuj

102 Komentarze.

 1. Witam, ostatnio miałem problemy z Defy bo zawaliłem system, i przez RSD Lite chciałem to naprawić, lecz po wgraniu wersji 2.1 telefon w ogóle się nie włączył. Postanowiłem wgrać 2.3.4 ( wtedy jeszcze nie wiedziałem że jest tak ciężko wrócić do poprzednich). Teraz mam problem bo nie mogę zrobić roota, a recovery się usunęło… Proszę czy pomożesz mi? Teraz paluję wgrać 2.2.1 przez RSD Lite ale nie wiem co się stanie, i czy potem nie zrobię z fona przycisku do gazety. Jeśli masz chodź by jakiś pomysł to proszę daj znać.

  • Przeprowadź dokładnie tą samą procedurę, którą opisałem we wpisie. Rozumiem, że GingerBread Ci działa, więc naładuj do pełna baterię, aby uniknąć późniejszych problemów. Wgranie 2.2.1 przez RSD Lite w tej chwili nic już nie da (jeśli to zrobisz, telefon nie podniesie się, ale dalej będzie możliwe przeprowadzenie powyższej procedury). Daj znać, czy coś z tego wyszło.

 2. Ok więc spróbuje. Tylko mam jeszcze jedno pytanie co mam zrobić, bo do stock recovery nie mogę się dostać bo go nie ma, więc nie mogę wip’ów zrobić.

 3. Wielkie, wielkie, wielkie DZIĘKI :D Wszystko pięknie praży za chwilę zrobię roota i wgram w końcu CM 7. Bez Ciebie nie dał bym rady :smile: Na prawdę szczerze DZIĘKUJE.

 4. dziwne ale ciesze się, że wróciłem do starego systemu. Wielkie dzięki za ta instrukcję

 5. Wielkie dzieki przyjacielu:) Gdy bylem pewien ze moj telefon bedzie zlepy z racji ni edzialalnia kamery w 2.3.4 to twój sposob przywrocil Łazarza do zycia:D:D
  Dzieki:)

 6. Napotkałem poważne utrudnienie z aktualizacją i instalacją aplikacji z użyciem transmisji danych z przekaźników 2G/3G/4G „Aktualizuj tylko przez WiFi” jest wyłączone …a pobieranie aplikacji z Android Market działa tylko! po WiFi. System podniosłem do wersji 2.2.2 , Android Market to 3.3.11. Proszę o wskazówki umożliwiające korzystanie z zasobów Android Market.

  • W ustawieniach w pozycji ustawień sieci komórkowej jest coś takiego jak „Usługi danych” (nie jestem w stanie teraz dokładnie sprawdzić, jak jest w oficjalnym Froyo). Zobacz, czy ta opcja nie jest przypadkiem wyłączona.
   Oficjalny ROM ma też jakąś dodatkową aplikację do limitowania przesyłu danych w aktualnym miesiącu. Może ona coś blokuje?

 7. a ja mam mały problem a mianowicie w pkt 13 włączam ten program i mam tam do wyboru instal recovery system wciskam to wyświetla mi się komunikat że się zainstalowało ale nie mam nigdzie opcji „Reboot recovery” przez co nie mogę zrobić do końca tego pkt oraz reszty pkt. co mam teraz zrobić ?

  • Jeśli Custom Recovery zainstalowało się poprawnie, to po prostu uruchom ponownie telefon. W trakcie włączania, po kilku sekundach zaświeci się na chwilę niebieska dioda. W tym momencie naciśnij przycisk zmniejszania głośności, a telefon przejdzie w tryb recovery.

   • dzięki za tak szybka odp. wykonałem wszystko od początku krok po kroku i teraz ciesze się z Froyo.
    naprawdę jestem bardzo wdzięczny za ten opis, ratuje on tyłek sporej części użytkowników defy :)

 8. Bardzo dobra instrukcja. Nie wiedziałem jak odpalić Custom Recovery APK z załączonych plików ale wykorzystałem zamiast tego 2nd Init 1.4.2. Jest jeden problem. Po przywróceniu Froyo pozostaje niestety jeszcze aplikacja Superuser, której nie potrafię się pozbyć. Gdybyś napisał jak to zrobić byłoby świetnie.

  • Dlaczego chcesz się pozbyć roota? Jeśli chcesz oddać telefon na gwarancji, to i tak mogą robić problemy, bo sami nie dadzą rady wgrać ROM’u na nowo. Trzeba liczyć na to, że nie będą tego robili lub uznają to za wadę konkretnego egzemplarza.
   Jeśli jednak koniecznie chcesz pozbyć się root’a, to ja nie pomogę, ale myślę że Google zna kilka sposobów :)

 9. w menu recovery mam custom recovery i stock recovery w którym trzeba zrobic wipe’y ?

 10. a boot menu ustawic na normal czy 2nd init?

 11. robie to 2 raz i teraz nie pokazał mi się backup 2011-06-11.14.14.27 a wcześniej był. trzeba go jeszcze raz wgrac na kartę?

  • Jeśli jest już na karcie pamięci, to powinien być widoczny w custom recovery. Upewnij się, że plik jest w odpowiedniej lokalizacji, jeśli dalej nie będzie go wykrywało, to skopiuj na kartę pamięci jeszcze raz.

 12. niestety nie widzi tego backup’a. Widzi za to backup z katalogu clockworkmod. zkopiowałam tam ten backup ale po instalacji bootloop na bialym logo motoroli. mam pytanie czy zainstalowaniu eclerka można by zrobic update do froyo przez MSU czy nie pójdzie?

  • Po wgraniu Eclair można zrobić update do Froyo jedynie przez fixed SBF i wgranie backupa. Pełny SBF przez MSU niestety nie pójdzie.
   Dokładnie na tych samych wersjach plików robiłem wszystko u siebie i wszystko poszło bez problemów. Możesz poszukać w sumie innego Froyo fixed SBF i backup do niego, może wtedy coś ruszy. Ewentualnie format karty pamięci i cała procedura od początku.

 13. uff, udało się dopiero na domowym laptopie. jak wygląda teraz wgrywanie innych romów bo piszą, że z fixed sbf. są problemy

  • SBF’ów już nie wgrywasz, ściągasz paczki z romem, wrzucasz na kartę pamięci i instalujesz przez custom recovery. Polecam wgrać MIUI (sam używam), lub CyanogenMod. Ogólnie to Defy ma całkiem niezłe wsparcie polskiej wersji MIUI.

 14. tylko trzeba zrobić backup. czy backup w custom recovery wystarczy gdyby coś poszło źle lub gdybym chciała wrócić na froyo?

 15. Backup w custom recovery. Zawsze można też wgrać ponownie fixed SBF od Froyo i przywrócić nand backupa, ale to już w ostateczności.

 16. ok,wielkie dzięki za pomoc pozdrawiam

 17. Czy mógłbym prosić o pomoc?
  A mianowicie miałem zainstalowane na swojej defy system MIUI. Ale niestety uszkodził mi się głośnik. Chcę telefon wysłac na gwarancji ale z tego co wiem to musi byc oryginalny system. Więc przystąpiłem do pracy zgodnie z Twoim poradnikiem. Wszystko przebiegało dobrze aż do ostatniego punktu. Po wgraniu przez RSD lite Froyo CEE Fixed SBF telefon włącza się tylko do loga motoroli i stoi. Sam się resetuje co jakis czas i to wszystko. Czy mógłbys mi powiedzieć co mam zrobic zeby to FROYO sie uruchomiło?

  • Ta instrukcja służy do przywracania telefonu do życia, jeśli wcześniej zainstalowało się przez przypadek SBF’a z GingerBread’em. Jeśli tego nie zrobiłeś, to musisz po prostu wgrać pełnego SBF’a z oficjalnym romem.

 18. Czyli jak mam to zrobic? Bo już zrobiłem wszystko tak jak mówisz i nic. Jak teraz zainstalować FROYO?

 19. Jeśli wcześniej miałeś już wgrane Froyo to nie możesz. Każde wgranie oficjalnego romu powoduje, że na telefon nie da się już wgrać wersji poprzedniej.

 20. Wgrałem tak jak mówiłeś i nic. Teraz telefon w ogole sie nie chce włączyć. Jest tylko biała dioda po podłączeniu do komputera i to wszystko. Co mam zrobić zeby mi to zadziałało ? :(

  • A moge na tym systemie który wgrywa się jako pierwszy w Twoim poradniku zrobic aktualizacje? Czy to nic nie da?

   • Widzisz, trochę źle że już go wgrywałeś. To specjalna wersja romu, która umożliwia nadpisanie GingerBread’a, ale też być może uniemożliwia wgranie normalnego Froyo i Eclair. Próbowałeś wgrywać oba SBF’y, o których pisałem wcześniej? Jeśli nie zadziałały, to pozostaje zrobić wszystko według poradnika, ale system docelowo i tak nie będzie dokładnie tym samym, który jest w oryginale. Być może na gwarancji to przejdzie, ale pewien nie jestem.

 21. Próbowałem wgrać dwa systemy z tej strony i nic. Robiąc według Twojego poradnika też nic nie wskórałem ;/… Jest jeszcze jakas inna metoda zeby zainstalować froyo? Albo jakis inny rom zeby im wysłać? Ja wgrywałem MIUI przez boot menu czy jest jakas opcja zeby teraz to zainstalować skoro nie mam jak wejsc w boot menu (brak niebieskiej diody)?

  • Co miałeś wcześniej, już nie ma znaczenia. Błąd, że wgrałeś już wcześniej Eclair SBF’a z poradnika, dlatego nie możesz wgrać oficjalnego romu z Froyo.
   Pisałeś, że zatrzymujesz się na ostatnim punkcie poradnika, może po drodze zapomniałeś czegoś zrobić? Spróbuj jeszcze raz krok po kroku, musi zadziałać.

 22. „Wipe dalvik” robi się w recovery, chyba gdzieś w opcjach zaawansowaych.

  W tej chwili będzie działał u Ciebie tylko ten Eclair SBF, albo jakikolwiek oficjalny SBF z GingerBread’em. Kernel i cała reszta jest już wewnątrz SBF’a, więc na pewno nic nie brakuje.

 23. Eclair SBF to jest ten plik zamieszczony na Twojej stronie? Nie zrobilem tego wipe dalvik bo nie wiem jak :(

 24. Zrobiłem wszystko tak jak opisałes plus dodatkowo ten wipe davilk i nic. Dalej po wgraniu jest to samo. Stoi na logu motoroli…

  • Szczerze mówiąc to nie wiem już jak mogę pomóc. Rozumiem, że tak jak pisałeś, wywala się dopiero po wgraniu Fixed SBF’a z Froyo. Kiedy robiłeś „wipe dalvik”, przed czy po tym ostatnim SBF’ie? Przeszukam jeszcze forum xda-developers, może tam miał ktoś podobny problem.

  • W tym wątku [1] na forum xda jest dyskusja na temat z mojego wpisu. Na pierwszej stronie jest dokładna instrukcja, z której ja korzystałem, a mój wpis jest po części jej tłumaczeniem. Prześledziłem cały wątek i nie napotkałem podobnego problemu do Twojego. Albo coś robisz nie tak jak trzeba, albo Twoja Defy jest specyficzna. Jeśli nic więcej nie zdziałasz, może spróbuj zapytać speców z XDA.

   [1] http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1152377

 25. zrobilem wszystkie wipy razem czy cash, data i dalvik a potem zainstalowalem fixed sbf i po tym sie wywala… :(

 26. Dwa dni sie z tym męcze i nic. Jak mam wgrać do swojej defy ten SBF z GingerBread’em? Może wtedy powrót tym sposobem do FROYO sie uda….

 27. Temat powrotu do Froyo już nieważny. Czy jest jakas opcja aby zrootować tego Eclair i wgrać spowrotem miui do telefonu?

 28. No tak tylko że miui instaluje się na 2init czy cos takiego a jak wchodze w tego costum recovery to nie mam tam opcji wyboru i instalacji z karty sd

  • 2nd-init to taki jakby bootloader, bez którego nie byłoby w ogóle możliwe włączenie custom recovery. Nie pamiętam jaka wersja CWM’a tam się instaluje, ale jeśli chcesz, możesz zainstalować przecież inną.

 29. witam serdecznie,prośba o pomoc Pana Piotra,zacznę od tego że dostalem od mamy motorola defy mam 15 lat,,po jakimś czasie zachciałem mieć w tel cyanogenmod 7,znalazlem opis jak wgrac go krok po kroku ze strony http://www.motorolaforum.pl zrobiłem root i wgrałem cyanogenmod 7,wszystko chodzi ładnie ale mam problem z zalogowaniem się do market android z tel i programu..próbuje już od dwóch dni i nic.. Proszę o poradę co mogę zrobic(dodam że app market jest najnowszy 3.4.4)?? i jeszcze jedno pytanie, przeczytałem na innych stronach juz po wgraniu cyanogenmod 7 że najprawdopodobniej nie zrobiłem recovery bo nic tam nie bylo napisane..boję się że nie będę mógł powrócić do orginalnego 2.2,czy jest na to rada ,gdybym musiał oddać go na gwarancji..to mama mnie zbije..

  • Co do Android Marketu to nie pomogę, może to być specyficzny przypadek i tu raczej szukałbym pomocy na różnych forach.
   Z przywróceniem systemu do oryginalnego Froyo nie powinno być problemów. Jeśli nie zrobiłeś sam kopii zapasowej, to oryginalny system można wgrać z odpowiedniego pliku SBF przez narzędzie Motorola Software Update.

 30. instaluje mi się ten 2011-06-11.14.14.27 zip chyba z 2 godziny czy to normalne ?

 31. Mam do Ciebie jednak jeszcze jedno pytanie. Czy jest możliwość zainstalowania na tym systemie Eclair bootmenu i wgrac na nim MIUI?

 32. Masz może gdzieś u siebie na komputerze ten 2.3.3 dla DEFY+ 45.5.1-112 ?? Bo z tej strony niestety nie można już tego pobrac…

 33. panie Piotrze przepis rewelacyjny – dziekuje i pozdrawiam – wszystko działa OK :grin:

 34. witam!!!
  czy ty samym sposobem można również ożywić milestone2 – oczywiście rom bedzie dedykowany temu modelowi – pytanie tylko czy ten sposób będzie równie skuteczny na droidzie2

  • Najważniejszy w tym wszystkim jest chiński wyciek Eclair SBF’a, który ma CG zgodne z Gingerbread’em. To właśnie dzięki niemu możliwe jest wgranie starszego romu. Ten Eclair SBF z Defy na pewno nie będzie pasował na Milestone 2, więc raczej trzeba poszukać jakiś konkretniejszych informacji pod ten konkretny model.

 35. Witam, jezeli wgrałem pełen sbf „DEFYPLUS_U3_4.5.1-134…” to moge się juz pożegnać z aparatem na stałe? :sad:

  • Rozumiem, że masz Defy z modułem aparatu SoC? Bo jeśli jest Bayer, to aparat powinien działać bezproblemowo. Dawno nie siedziałem w temacie, ale trzeba by było poszukać, czy wgrany przez Ciebie rom da się zrootować, ewentualnie czy da się wgrać inny SBF z Froyo lub Eclair.

 36. wgrałem chiński rom JDGC_U6_2.13.0.sbf a na niego wrzucilem cm7. Aparat ożył ale kolejny problem mam taki ze komputer nie widzi telefonu poprzez polaczenie usb (w telefonie nie pojawia sie informacja o wyborze rodzaju polaczenia) przez co nie mam dostepu do karty sd w telefonie zza komputera ;/

 37. witam ja mam nastepujący problem wgrałem niechcacy do defy sbf z defy + 2.3.6 DEFYPLUS_U3_4.5.1-134 robie to co wporadniku ale nic sie niedzieje proszę opomoc

  • panowie ja z kolei nie mogę uruchomić z karty pliku 2011-06-11.14.14.27.zip no file founds bo w sumie jak kopiowalem nie mialem pliku na sdcard goapkrev i backup utworzylem je sam dlatego problem?

 38. goapkrev/backup. a ten katalog musze utwozryc sam czy sie sam utworzy przy wypakowywaniu Froyo CEE Nandroid Backup???

 39. probowalem i nic . nie moge go utworzyc o nie mozna wpisac / tego

 40. dzieki wielkie za pomoc :)

 41. ale nadal mi sie restertuje po wgraniu wiui :(:(

 42. jest mi ktoś w stanie powiedzieć, dlaczego rsd lite nie wykrywa mi telefonu? mam obecnie tą nieszczęsną wersję systemu…
  nic się nie dzieje przy podłączeniu telefonu, ani przez boota ani przez system, nic mi tam nie wyświetla.

  • Może masz Windowsa 8? Na nim mi też RSD Lite nie wykrywa telefonu. Na 7-ce działa ok.

   • niestety, nic się nie dzieje na 7-ce.
    próbowałem na dwóch różnych laptopach.
    program ze sterowników motki widzi go normalnie i uruchamia w systemie co trzeba, przeglądarkę plików lub portal telefoniczny.
    mam dwie defy, świeżo kupione, żadnej nie wykrywa, na żadnym lapku.
    jest może jakiś inny program którym można by było wgrać co potrzebne do zmiany systemu w motce?

    • Jeśli Twoje Defy nie są „uwalone”, to w ogóle nie potrzebujesz RSD Lite. Robisz roota, instalujesz custom recovery, a potem przez nie wgrywasz dowolny soft.

     Jeśli koniecznie potrzebujesz połączyć się przez RSD, kombinuj ze sterownikami USB. Sprawdź też, czy masz ustawiony tryb debugowania USB w opcjach programistycznych Androida.

     • jest tryb debugowania, telefony działają prawidłowo, dopiero co wyjęte z pudełka.
      szperałem… kopałem po necie za podobnym problemem i nikt czegoś takiego nie miał.
      roota próbowałem robić przez SuperOneClick, bo on widział tel i niby coś zaczął robić ale nigdy nie wyświetlił komunikatu o powodzeniu, ale AndroidTerminalEmulator wyświetla „#” więc rozumiem, że root został wykonany? czyli mogę teraz zainstalować custom recovery?

     • Jeśli root zrobił się poprawnie, to powinieneś mieć zainstalowaną aplikację o nazwie „Superuser”. Zawsze możesz spróbować zainstalować custom recovery, nic złego się przecież nie stanie.

 43. przy próbie sprawdzania poprawności roota, wyświetliło komunikat o prawach „superuser” więc wszystko chyba jest ok.
  na razie wielkie dzięki za bezinteresowne rady :) wieczorem zabiorę się za dalsze próby.

  • Dobra póki co udało się wszystko do punktu 17.
   Teraz czas na wgranie froyo, tylko jak to zrobić skoro rsd lite nadal nie widzi defy…

   • no i uwaliłem…
    Custom Recovery APK chyba nie zainstalowało się poprawnie, pierwsze włączenie go powiodło się i wrzuciłem Froyo CEE Nandroid Backup, niestety przy dalszych próbach, włącza fabrycznego recowvery i z niego nie idzie nic zainstalować.
    co mi pozostało? telefon teraz przy uruchamianiu stoi na logo M…

    • Przede wszystkim to powiedz mi, czy faktycznie masz „uwalone” Defy, że stosujesz się do powyższego poradnika, czy nie. Pisałeś, że dopiero co kupiłeś, ale nie wiem czy to nowy telefon, czy używany, w którym ktoś coś wcześniej kombinował. Po co wgrywasz na niego Froyo? Nie będę mógł pomóc, dopóki nie będę wiedział wszystkich szczegółów w jakim stanie jest aktualnie oprogramowanie telefonu.

 44. Telefon jest nowy, z pudełka, irytował mnie andek 2.3.6 4.5.1.134_dpf-231 więc zacząłem szukać jak zmienić rom, jedyny sposób który ruszył to Twój.
  Froyo wgrywam, bo wyczytałem, że to dobra baza do dalszych modów. Tak to mniej więcej wygląda. Problemy są przez to, że 7-ka nie widziała przez rsd lite tel. W szufladzie znalazłem starego lapka na którym mam winXP, udało się na nim odpalić wszystko co potrzebne, teraz jestem w trakcie wgrywania ROM-u. Wiem, namieszałem, zobaczymy co będzie.

  • Jeśli telefon jest nowy i miał androida 2.3, to znaczy że jest to Defy+, a nie Defy. Nie było zwykłych Defy z wgranym domyślnie Gingerbreadem.

   Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale powyższy poradnik powinien być stosowany tylko przy zwykłych Defy, gdzie został wgrany pełny rom Gingerbread’a, w każdym innym przypadku stosowanie się do niego może sprawić więcej problemów niż pomóc.

   Froyo jest dobry jako domyślny soft dla zwykłej Defy, stosowanie go przy Defy+ z Gingerbreadem to głupota. Powinieneś root’ować bezpośrednio androida 2.3 i na niego wgrywać custom romy.

   • Masz rację, głupota… za szybko działam, za mało myślę.
    Zdążyłem już uceglić totalnie, czarny ekran, zero oznak życia, ale nie aż tak, żeby pod XP nie wykrywał go rsd lite. Teraz wrzuciłem Gingerbreada i wszystko jest jak należy, telefon bez oporów wstał. Myślę jednak, że komuś się mogą przydać moje przejścia :) Dziwne jest tylko, że na dwóch laptopach z win7 RSD nie widział telefonów, tak, mam dwa. WinXP poradził sobie bez problemów. Właśnie przez to zacząłem mieszać z rożnymi poradnikami opisującymi instalację romów. Nie dawno przesiadłem się dopiero z WinMobile na andka i dopiero zaczynam to wszystko ogarniać.
    Tak czy inaczej dzięki jeszcze raz i przepraszam za kłopot.

 45. To zwykłe flashowanie nie pomogło? Często wystarczy znaleźć stockowy rom, wgrać go flashtoolem i mamy już brandowy soft. Tylko że wtedy zostaje problem ponownego rootowania. Ale zawsze można wcześniej backupa zrobić ;)
  matilde ostatnio napisał(a)… Ubezpieczenia.pc.pl- słownik ubezpieczeniowy

Skomentuj


UWAGA - Możesz używać HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge