Eclipse Juno – nowa jakość IDE?

Od poprzedniego wydania popularnego środowiska IDE, jakim jest Eclipse, minął trochę ponad rok. Eclipse Indigo (3.7) nie wprowadził jednak rewolucji, bo większość zmian od poprzedniej wersji to były poprawki błędów i aktualizacje modułów. Nieco lepiej działała „podpowiadaczka” (ctrl+space) i kilka innych drobiazgów, ale mimo wszystko nie odczułem jakiś większych różnic po przesiadce z Helios‚a (3.6). A jak jest tym razem?

Juno (a dokładniej 3 Juno lub Junona) – taką nazwę nosi jedna z planetoid krążących między Marsem a Jowiszem. Taką samą nazwę przyjął również nowy Eclipse. Co różni go od poprzednika? Przede wszystkim platforma. Juno oparty jest o platformę Eclipse 4.x rozwijaną już od dłuższego czasu, a obecnie noszącą numer 4.2. Ze zmian widocznych na pierwszy rzut oka przynosi ona przede wszystkim nowy, odmieniony wygląd, ale przede wszystkim zawiera szereg usprawnień, jak chociażby uniwersalną wyszukiwarkę, odłączane edytory, czy znacznie większe możliwości personalizacji poszczególnych elementów widoku.

Zmian jest jednak więcej. Jedną z ciekawszych jest nowy mechanizm Code Recommenders rozbudowujący możliwości „podpowiadaczki”. Gdy potrzebujemy jakiejś podpowiedzi, IDE sięga do bazy zawierającej najczęściej używane elementy i podpowiada nam np. sugerowane nazwy metod podając przy tym procent używalności danej metody. Oczywiście mechanizm zawiera algorytmy uczenia się, dzięki czemu powinien dostosować się do naszych nawyków i potrzeb.

Wygląda więc na to, że nowy Eclipse wprowadza nieco więcej zmian względem poprzedniej wersji, niż jego poprzednicy. Na ile okażą się przydatne, okaże się w praktyce. Mimo wszystko zawsze warto utrzymywać najnowszą wersję oprogramowania, więc zachęcam do pobierania.

Skomentuj

6 Komentarze.

  1. „The Eclipse Code Recommenders Developer Tools Feature” chyba nie jest domyślnie standardowo instalowane – projekt jest na razie w fazie Incubation. Mi niestety nie udało się zaktualizować wersji Indigo do Juno – a to mógłby być fajny wpis na jakimś blogu.

    • W zasadzie wszystko zależy od tego, ilu pluginów potrzebujesz do pracy. Dla mnie najważniejszy jest plugin do Maven’a, bez wszystkich innych jestem w stanie się obyć. Wiadomo, że trzeba poczekać aż powstaną odpowiednie wersje pluginów pod Juno.

  2. Nowy wygląd jest według mnie okropny i mało czytelny. Puściłem pawia jak tylko zobaczyłem.

  3. Wygląd jest dość klarowny. Poprawił bym tylko kolor czcionki w menu głównym na #ffffff był by bardziiej czytelny

  4. Przypomina mi czasy technikum, przy pomocy eclipse napisałem swoją pierwszą grę ;)
    Bartek ostatnio napisał(a)… Zawód adwokata czy to dobry wybór?

Skomentuj


UWAGA - Możesz używać HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge