Co nowego w GWT 2.5?

Ostatnimi czasy wydawać by się mogło, że ekipa Googla nieco spowolniła i dość długo kazała nam czekać na kolejne wydania GWT. Rzeczywiście dawniej nowe wersje pojawiały się zdecydowanie częściej i częściej też wprowadzały nowe, ciekawe rozwiązania. W sieci pojawiły się też głosy, że GWT staje się martwe, między innymi za sprawą języka Dart. Ludzie pracujący nad GWT dość szybko rozwiali jednak te wątpliwości i zapowiedzieli wersję 2.5, która przynosi nową, ciekawą funkcjonalność i ponownie wprowadza nieco świeżości w tą znakomitą bibliotekę. Od tamtej pory pojawiły się już dwa wydania kandydujące oznaczone odpowiednio RC1 i RC2, a na finalną wersję przyszło nam jeszcze trochę poczekać.

Od jakiegoś czasu systematycznie przyglądałem się zmianom wprowadzanym na repozytorium GWT, które zwiastowały coraz szybsze nadejście nowej wersji. Tak też się stało, bo zaledwie kilkanaście godzin temu wersja oznaczona numerkiem 2.5 stała się dostępna do pobrania! Czego więc nowego można się spodziewać? Czy warto jak najszybciej przenosić się ze sprawdzonej wersji 2.4?

Nowości w GWT 2.5

Nowa wersja GWT przynosi przede wszystkim szereg poprawek błędów oraz usprawnień wydajnościowych. Poprawki w znaczącym stopniu dotyczą kompilatora GWT, który teraz potrafi generować nieco lepszy kod. Usprawniono też działanie mechanizmu Code Splitting. Rozszerzono też obsługę standardu ARIA oraz wprowadzono wiele usprawnień do mechanizmu UiBinder’a. Zaimplementowano też kilka nowych części funkcjonalności standardu JSR-303 Bean Validation, które straciły już status „experimental”. Sam najbardziej oczekiwałem jednak na dwie pozostałe nowości:

Super Dev Mode

Jest to jeden z głośniej zapowiadanych „ficzerów” nowej wersji GWT. Krótko mówiąc: ekipa pracująca nad GWT ma już dość utrzymywania przeglądarkowych wtyczek do Development Mode, które „przeterminowują się” praktycznie z każdą nową wersją przeglądarki (tu głównym sprawcą zamieszania jest Firefox). Zaczęto więc pracować nad rozwiązaniem całkowicie uniezależniającym programistę od używania jakichkolwiek przeglądarkowych wtyczek, a tym samym pozwalającym na testowanie kodu w każdej z dostępnych przeglądarek – nawet na urządzeniach mobilnych! Inicjatywa słuszna, jednak obecna implementacja Super Dev Mode obarczona jest wieloma ograniczeniami, dlatego też ta funkcjonalność jest domyślnie wyłączona i oznaczona jako experimental. Więcej o Super Dev Mode można poczytać tutaj.

Elemental

Kolejną dużą nowością jest całkowicie nowa biblioteka upraszczająca komunikację z API przeglądarek. Obecnie zawiera w sobie praktycznie cały zestaw funkcjonalności HTML5, czyli m.in. daje dostęp do: WebGL, WebAudio, WebSocket, WebRTC, Web Intent, Shadow DOM, File API i innych! Dodatkowo biblioteka ta zawiera nowe typy szybkich kolekcji, przeznaczonych specjalnie do pracy w środowisku przeglądarkowym (JavaScript). Jako że biblioteka Elemental stale się rozwija, również ona została opatrzona statusem experimental. Więcej o tej bibliotece można poczytać tutaj.

 

Chyba każdy, kto oczekiwał na nowe wydanie GWT, powinien czuć się zadowolony! Odsyłam więc na główną stronę GWT i zachęcam do testowania. Sam chętnie jak najszybciej sprawdzę działanie Super Dev Mode i Elemental’a!

Skomentuj


UWAGA - Możesz używać HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge